Robert Fico ma egy újabb sajtótájékoztatón hangoztatta azt, hogy a formálódó kormány arrogáns módon veszi át a hatalmat. A jelenlegi kijelentésében a parlamenti elnöki, alelnöki és bizottsági helyekre célzott.
A választások után Fico azt hangoztatta, hogy ellenzékbe vonulása esetén mindenképp szeretné megkapni a házelnöki pozíciót. Arra utalt, hogy több országban is szokás az ilyesmi. Szlovákiában viszont ez klasszikusan a kormányoldal politikusának jár. Ott a Házelnök nem csak vezeti az üléseket, hanem határoz a napirendről (nem csak a javaslatról) és az ülés összehívásáról is. Ez azért jelentős, mert adott esetben összehívhatja az ülést a bármilyen időpontra a hét munkanapjain. Például, Pavol Paška (Smer), az előző ciklusban volt a parlament elnöke, amikor az ellenzék bizalmi szavazást kért a miniszterelnök ellen, az ülést este 10 órára hívta össze. Ez természetesen nem volt egy kellemes megoldás a nem pozsonyi képviselők számára, de a sajtó számára sem. A napilapok lapzártája a szavazás és az érdemi vita előtt volt, így erről másnap nem tudtak tájékoztatni. Ez amúgy teljesen megszokott volt a Mečiar kormányok időszakában, akkor szokás szerint az ehhez hasonló üléseket éjszakai időpontokra hívták össze. (akkoriban Ivan Gašparovič volt a Házelnök)
Mikor látszott, hogy Ficonak nem sikerül megszereznie a parlamenti elnöki tisztséget, akkor bejelentette, hogy az alelnökök többségét szeretné megkapni. Ez szintén nem szokás Szlovákiában, általában 3:1 arányban osztják szét a négy alelnöki pozíciót, a koalíciós pártok javára.
Ma a „felháborodást” a bizottsági székek okozták. A következő parlamentben 10 bizottságot kormánypárti, kilencet ellenzéki politikus vezethet. Az ellenzék megkapja az összes ellenőrző bizottságot, köztük van négy olyan is, ami a titkosszolgálatokat felügyeli.
Érdekes, hogy Fico nem tartotta demokráciaellenesnek ugyanezeket az arányokat négy évvel ezelőtt, amikor ő osztotta szét őket. Akkoriban nem is egyeztetett az ellenzékkel, arra hivatkozott, hogy megtartotta a 2002-es leosztást az ellenzék és kormányoldal között.