A nyári szünet után véget ért az uborkaszezon, ezzel be újra is indul ez a blog. Bár az elmúlt két hónap során is történt több említeni való esemény a szlovák politikában, később várhatóan ezekről is írni fogok, mivel hamarosan újra napirenden lesznek.
Mához egy hétre egy újabb népszavazás lesz Szlovákiában. A hatkérdéses szavazást az SaS kezdeményezte. Egy jó kampányfogásként indult a parlamenti választások előtt, viszont mint később kiderült a kezdeményezők kicsit elszámolták magukat. Sulík, mint elmondta, úgy gondolta, hogy az őszi önkormányzati választások napján szerette volna megtartatni a referendumot is. Ehhez viszont egy hónappal később (közel egy hónappal a júniusi választások után) kellett volna átadni a köztársasági elnöknek a petíciós aláírásokat. Mivel a két szavazás így nem lesz egyszerre, a jelenlegi kezdeményezésről elmondható, hogy érvénytelenségre van ítélve. Ahhoz, hogy Szlovákiában egy népszavazás érvényes legyen, legalább a választásra jogosult lakosság felének részt kell rajta vennie. 1993 óta már hat országos népszavazást tartottak, és az eddigi statisztika nem a legfényesebb. A hatból egy (!) volt érvényes és eredményes, egyet meghiúsított az akkori belügyminiszter és a többi négy érvénytelen volt. Az egyetlen érvényes népszavazáson (az uniós csatlakozásról) is csak az „segített”, hogy az akkori parlamenti pártok mindegyike támogatta, és részvételre szólította fel választóit; mondjuk így is csak 52%-os volt, és a kérdés meglehetősen nagy téttel bírt.
A jelenlegi kezdeményezés kérdései inkább népszerűek, mint fontosak. Nézzük sorban:
1. a köztévét és közrádió üzemeltetési díjának eltörlése (ún tévéadó);
2. a képviselői mentelmi jog jelentős leszűkítése (csak a parlamentben elhangzottakra);
3. az országgyűlési képviselők számának csökkentése 150-ről 100-ra;
4. a kormányzati limuzinok árának maximálása (a lényeg az, hogy ne BMW-t vagy Audi-t, hanem Skodát vagy Peugeot-ot vásároljanak);
5. az interneten keresztül is lehessen szavazni;
6. a sajtótörvény módosítása (a Fico-kormány idején bevezetett nem túl sajtószabadság-barát intézkedések eltörlése)
Az érvényesség esélyeit az is csökkenti, hogy a Smer arra szólította fel választóit, hogy nem vegyenek részt a szavazáson, és a többi kormánypárt meg teljesen közömbös az üggyel kapcsolatban. Egyre több jel is mutat arra, hogy akár fölösleges is lehet az egész. Az első és utolsó pont esetében már a kormány bejelentette, hogy jövőre elkészítik a módosító javaslatokat. A negyedik pontot az új kormány több tagja már most betartja, és a mentelmi jogról októberben szavaz a parlament (bár mivel 90 szavazat kell hozzá, kicsi az esélye, hogy sikeres lesz).
A fenti eset egy szomorú példája annak, hogy a választási kampányt hogyan lehet felelőtlenül kihasználni. A népszavazás 7 millió euróba fog kerülni, és félő, hogy megdönti az eddigi legalacsonyabb részvételi rekordot is (11%).